Kör alla degingredienser i en matberedare, till en slät deg. Låt den vila övertäckt i kylskåp cirka 1 timme. Gör fyllningen.
Fräs svamp och lök i smöret cirka 5 minuter. Blanda i persilja, salta och peppra. Låt svalna något.
Dela degen mitt itu och kavla ut varje del till en stor platta cirka 30x40 centimeter. Sporra eller skär ut varje platta till tolv rundlar, cirka 10 centimeter i diameter.
Lägg cirka 1 matsked fyllning på varje rundel, men inte ända ut till kanten. Vispa upp ägget och pensla kanterna runt om. Vik ihop degen och tryck till kanterna med en gaffel. Pensla med ägg.
Grädda i mitten av ugnen 8-10 minuter.
Tips:200 g av svampen kan bytas mot 200 g rensade räkor eller 250 g fräst renskav.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.