Soppan: Hacka lök, vitlök och fänkål. Fräs i olja utan att det tar färg. Tillsätt saffran, tomater, vin, buljong, apelsinskal och lagerblad. Koka ca 20 min under lock. Hit går bra att förbereda. Skala potatisen och skär den i mindre bitar. Tillsätt den i soppan och koka tills den är nästan färdigkokt, ca 10 min. Smaka av med salt och tabasco. Skölj och strimla purjolöken. Skär laxen i mindre bitar. Lägg ner purjolök och lax i soppan och sjud ca 4 min. Vänd försiktigt ner räkor och musslor och strö över dill. Aiolin: Vispa ihop vitlök, ägggulor och salt i en matberedare eller med elvisp. Tillsätt oljan droppvis och fortsätt att vispa hela tiden. Smaka av med sambal oelek.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.