Skär laxen i sneda tunna skivor.
Lägg ut en rejäl bit plastfolie. Lägg laxskivorna omlott till en rektangel på folien. Blanda wasabipasta och cream cheese. Bred ut blandningen i ett jämnt lager på laxskivorna. Rulla ihop laxen så tajt det går med hjälp av plastfolien.
Ta av plasten. Rulla laxrullen i sesamfröna. Linda in rullen i ny plastfolie och lägg den sedan i frysen i cirka 30 minuter.
Ta ut laxrullen och ta av plastfolien. Skär skivor av laxen med en vass kniv. Servera med japansk soja och inlagd ingefära i tunna skivor.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
Hur många såna där bitar blir det?
Kattiz | 2012-04-30 » Anmäl
En ljus, kanske asiatisk, öl eller mineralvatten är två förslag.
Annika/webbredaktionen | 2012-04-05 » Anmäl
Hej...det här låter & ser toppen gott ut..men vad rekomenderas att dricka till??? M.V.H.
Christina | 2011-12-28 » Anmäl
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.