Värm ugnen till 200 grader. Skölj av fisken i kallt vatten. Torka noga av den och skär snitt i laxen så det blir portionsbitar. Skär inte ända ned. Filén ska hänga ihop.
Lägg laxen på en ugnsplåt klädd med en bit bakplåtspapper. Lägg med skinnsidan ned. Sätt i ugnen och låt steka i 20 minuter. Gör i ordning grönsakerna under tiden. Snitta purjolöken längs med, skölj noga mellan bladen och skiva den. Dela broccolin i mindre bitar om den är färsk. Skölj äpplena och skär i strimlor.
Hetta upp margarinet i en stekpanna. Lägg i purjolök, broccoli, äpple och rör om. Häll i 0,5 dl vatten. Fräs under omrörning tills det gröna blivit mjukt men inte tagit färg. Tillsätt de gröna ärterna och låt dem bara bli varma. Smaka av med 0,5 tsk salt.
Ta ut laxen. Strö över 1 tsk salt, peppar samt riven pepparrot och lite dillkvistar. Servera laxen och grönsaksfräset med kokt potatis.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.