Hetta upp en stekpanna med smör och brynkycklingstrimlorna runt om. Tillsätt kryddmixen och vatten, rör om och låt småputtra några minuter. Häll tomater, mjölk och crème fraiche i en tillbringare och mixa med stavmixer. Salta och peppra.
Smörj en ugnsform. Varva tomatmjölk, kyckling och lasagneplattor. Strö över osten och grädda tills lasagnen fått fin färg, 20–25 minuter för färsk pasta, 30–35 minuter för torkad pasta.
Tacokrydda Mortla alla ingredienser i en mortel eller mixa dem.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
Detta var jätte jätte gott bytte ut plattorna mot sqash o satte till 3 vitlökar så smarrigt det blev ....
Anki | 2012-04-13 » Anmäl
Mm kanongott, men håller med föregående kommentar, lite mer kyckling kan man gott ha :D Gick fort att göra, kanon med en god lagrad ost på.
Sofie Wikström | 2012-02-01 » Anmäl
Jättegott o enkelt, men snålt med kyckling, kommer att ta dubbelt av den nästa gång.
Inger | 2012-01-21 » Anmäl
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.