Dela auberginen i fyra delar på längden och skär i ca 1 cm tjocka skivor. Blanda bitarna med ca 1 tsk salt och låt stå 15-20 minuter. Pressa sedan ur vätskan och torka bitarna med hushållspapper.
Skala och hacka löken grovt. Skåra och skålla gärna tomaterna så skalen kan dras av. Skär tomaterna i stora tärningar. Sätt på ugnen. Fräs löken nästan mjuk i lite olja i en gryta. Blanda i auberginebitarna och låt dem få lite färg. Rör i tomaterna, lite salt och peppar, vitlök, oregano och kanel. Låt grönsakerna koka upp och häll sedan över dem i en ugnssäker form. Lägg lammkotletterna ovanpå. Pensla köttet med lite olja, salta och peppra.
Sätt in formen i mitten av ugnen och låt den stå ca 30 minuter, tills köttet är så genomstekt som önskas. Smaka av och strö persilja över.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.