Skär levern i mindre bitar och ta bort eventuella hinnor. Stek levern på svag värme ca 5 min. Den ska vara genomstekt, men får inte bli för brun. Låt vitlöken steka med mot slutet.
Finfördela lever och vitlök med resten av ingredienserna till moussen i matberedare/mixer till en slät massa. Låt stå i kylen tills den stelnat.
Koka upp vinäger och socker eller honung. Sjud utan lock knappt 2 min. Låt svalna. Förvara i rumstemperatur.
Bred moussen på bitar av baguetter som rostats i ugnen och ringla över balsamsirapen.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.