Smält margarinet i en kastrull. Häll i mjölken och värm till 37°C (fingervarmt) eller skiva istret och låt det smälta i den ljumna mjölken.
Smula sönder jästen i en bunke. Rör ut jästen med lite av degspadet. Tillsätt resten av degspadet, salt, socker, kryddor och det mesta av mjölet, blandat med bakpulver. Spara lite mjöl till utbakningen.
Arbeta kraftigt ihop till en smidig deg. Jäs degen övertäckt ca 45 minuter.
Tag upp degen på mjölat bakbord och knåda den lätt. Dela degen i delar.
Rulla dem till längder och lägg dem på tvären på en plåt, smord eller med bakplåtspapper.
Jäs under bakduk ca 30 minuter.
Värm ugnen till 225°C.
Sätt in plåten i nedre delen av ugnen och sänk genast temperaturen till 200°C. Grädda 15-20 minuter.
Låt längderna kallna på galler utan bakduk.
Skär först längderna i en över- och en underdel, sedan tvärsöver i 2-3 cm breda bitar. Lägg dem med snittytan upp på två plåtar, över- och underdelar var för sig, så får de lättare jämn färg när de ska rostas.
Rosta eller färgsätt en plåt med skorpor i taget ca 5 minuter. Tag ut plåten.
Sänk värmen till 75-100°C.
Torka skorporna med ugnsluckan lite på glänt ca 3 timmar.
Tips:Alla skorpor kan torkas samtidigt, antingen i en långpanna, som man rör om i då och då, eller på två plåtar som får byta plats efter halva tiden.
Förvara skorporna torrt, t.ex. i burk med lock.