Key lime pie

(39 st)
Bild på Key lime pie

Gör så här

Värm ugnen till 175º. Finfördela kexen i mortel eller matberedare. Smält fettet och blanda det med kexsmulor och socker. Tryck ut smuldegen i botten och lite upp på kanten i en rund bakform med löstagbar kant. Grädda pajskalet i mitten av ugnen 4-5 minuter. Låt svalna.

Dela äggen i gulor och vitor. Rör ihop gulorna med mjölk och limejuice, blanda väl men vispa inte. Häll blandningen i pajskalet, släta till ytan och ställ i kylen tills den stelnat, gärna över natten.

Värm ugnen till 250º. Vispa äggvitorna till hårt skum och vänd ner sockret. Spritsa eller bred ut marängsmeten över pajen. Sätt in den i mitten av ugnen tills marängen fått lite färg, 2-3 minuter.

Servera pajen kall.

Aktuella erbjudanden i din butik

12 timmar 25 minuter Ugnstemp 175 - 250º 8 portioner
Pajskal:
  • Klöver 200 g digestivekex
  • Klöver 75 g smör
  • Klöver 2 msk socker
Fyllning:
  • Klöver 3 ägg
  • 40 cl kondenserad mjölk
  • Klöver 5 pressade lime
  • Klöver 3 msk socker

= finns i Coops ekologiska sortiment

Stäng
E-postadress

E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.

Kommentera receptet

Fält markerade med * är obligatoriska

Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades
Liknande recept med högst betyg:
Andra som gillade det här receptet gillade också:
EPiTrace custom logger