Helstekt gös med tomat och chèvre

(2 st)

Gör så här

Rensa gösen. Klipp bort den vassa ryggfenan först, det är annars lätt att man sticker sig på den. Klipp bort bukfenorna. Låt huvud och stjärtfena vara kvar. Fjälla fisken, skölj den väl och torka med hushållspapper.

Skär upp fisken från ryggsidan tätt utmed båda sidorna av ryggbenet tills detta är helt frilagt. Se till att fisken håller ihop vid stjärt och huvud. Klipp med en kraftig sax eller tång av ryggbenet tätt vid huvudet och stjärten. Ta bort benet och putsa noga bort kvarvarande revben och småben på insidan av filéerna.

Lägg fisken på ett smort ugnssäkert fat så att köttsidorna kommer upp. Salta och peppra fisken. Sätt ugnen på 225°C.

Hacka ansjovisfiléerna. Blanda ansjovis, tomat, lök, vitlök och basilika. Fördela tomatröran över fiskköttet. Strö över osten. Blanda vatten och fond och häll det försiktigt runt fisken. Ställ fatet i nedre delen av ugnen och låt steka 20-25 min.

Häll försiktigt av det mesta av spadet i en kastrull. Vispa i smöret klickvis. Smaka av med peppar och blanda i basilikan. Ta ut fisken och häll eventuellt basilkaskyn runt fisken på fatet.

Aktuella erbjudanden i din butik

Ugnstemp 225º 4 portioner
  • 1 gös, hel, 1 ½ kg
  • salt
  • Klöver vitpeppar
Fyllning:
  • 1 burk ansjovisfilé, 50 g
  • 2 dl passerade tomater
  • Klöver 4 msk finhackad gul lök
  • Klöver 1 vitlöksklyfta, liten, pressad
  • Klöver 2 msk basilika, färsk, finhackad
  • ca 100 g grovriven chèvre
  • 2 dl vatten
  • 1 msk fiskfond med vin
  • Klöver 3 msk smör
  • Klöver vitpeppar
Garnering:
  • Klöver ½ dl hackad basilika

= finns i Coops ekologiska sortiment

Stäng
E-postadress

E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.

Kommentera receptet

Fält markerade med * är obligatoriska

Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades
Liknande recept med högst betyg:
EPiTrace custom logger