Frys laxfilén minst två dygn. Tag fram den och skär den i tunna skivor medan den ännu är något fryst. Lägg upp på tallrikar, salta och peppra lätt.
Dela crabsticks och sparris i mindre bitar och lägg i en stor skål. Skålla och skala tomaterna, tag ut kärnorna och skär i klyftor. Lägg tomaterna i skålen tillsammans med limeskivor, persilja och pepparrot. Blanda försiktigt.
Blanda vitlök, äggula och senap i en skål. Droppa ner oljan under vispning. Tillsätt citronsaft och smaka av med salt och peppar.
Lägg salladen på laxen. Ringla över aiolin och toppa med lite extra pepparrot och persilja.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.