Skär brödet i skivo, men inte helt igenom, de ska hänga ihop i botten. Lägg brödet på aluminiumfolie eller bakplåtspapper på en plåt. Sätt ugnen på 250°C. Skär ost och tomater i ganska tunna skivor. Salta och peppra på tomaterna. Bred lite pesto på skivorna i varannan skåra och lägg i korv, ost och tomatskivor, ev också basilikablad.
Sätt in plåten i mitten av ugnen ca 15 minuter, täck över om det ser ut att bli för mörkt. Skär brödet i dubbelmackor.
Tips:Det går utmärkt att lägga i fyllningen i förväg men slå in brödet väl så det inte torkar.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.