Gnocchi: Koka potatisen med skal, skala och mosa. Tillsätt vetemjöl och äggulor och arbeta snabbt ihop till en smidig deg. Mjöla bakbordet väl, dela degen i bitar, mjöla händerna och rulla degen till ca 2 cm tjocka rullar. Skär dem i bitar, ca 2 cm långa och tryck dem med tummen mot en gaffel. Lägg på mjölat bakbord. Koka upp ca 4 liter vatten med 2 msk salt/liter.
Låt gnocchin glida ner i vattnet 10-15 st åt gången och koka på svag värme tills de flyter upp till ytan. Tag upp med hålslev, låt rinna av ordentligt och lägg dem på ett varmt uppläggningsfat. Koka resten av gnocchin.
Sås: Hetta upp oljan i en gryta och fräs lök, vitlök, morot och selleri fem minuter under omrörning. Häll i tomathacket, tomatpurén, sockret och vinet. Salta och peppra och låt sjuda på mycket svag värme ca 45 minuter. Skulle såsen bli torr, tillsätt lite vatten.
Häll den varma såsen över gnocchin.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.