Fyllda zucchini med citronsås

(1 st)

Gör så här

Skölj zucchinin. Skär av det yttersta på båda ändarna. Använd en äppelurkärnare eller en smal vass kniv och gröp ur innanmätet så det blir en ca 0,5 cm tjock vägg kvar.

Skala och hacka löken. Fräs den gärna mjuk i lite olja. Blanda köttfärsen med lök, ris, salt, peppar och persilja. Fyll zucchinin med färsen. Lägg dem på ett lätt smort fat och droppa lite olivolja över. Grädda i 200°C ugnsvärme i mitten av ugnen 35-40 minuter. Gör citronsåsen under tiden.

Citronsås

Värm buljongen i en kastrull. Rör ut mjölet i vin eller vatten och vispa ner det i kastrullen. Låt sjuda 3-4 minuter under omrörning. Blanda ägg och citron och rör ner det i såsen, den får sedan inte koka mer. Smaka av med lite salt. Häll citronsåsen över zucchinin före serveringen.

Aktuella erbjudanden i din butik

1 timme Ugnstemp 200º 4 portioner
  • Klöver 8 små zucchini
  • Klöver 350 g köttfärs
  • Klöver 1 st gul lök
  • 1 msk olja
  • Klöver 1,5 dl kokt, kallt ris
  • 1,5 tsk salt
  • Klöver 1 krm svartpeppar
  • Klöver 0,5 dl hackad persilja
Citronsås:
  • Klöver 3 dl grönsaksbuljong av tärning eller fond
  • Klöver 3,5 msk vetemjöl
  • 1,5 dl vitt vin eller vatten
  • Klöver 1 ägg
  • Klöver 1 citron, pressad saft
  • 1 krm salt, efter smak

= finns i Coops ekologiska sortiment

Stäng
E-postadress

E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.

Kommentera receptet

Fält markerade med * är obligatoriska

Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades
Liknande recept med högst betyg:
EPiTrace custom logger