Frysa frukter och bär i sockerlag

(0 st)

Gör så här

Ett bra sätt att ta till vara frukt och bär som ska serveras som efterrätt.

Koka sockerlagen. Blanda i askorbinsyran. Låt lagen kallna.

Plommon, nektariner, persikor, klarbär eller moreller: Mogna persikor och plommon kan ofta skalas utan att skållas. Doppa annars plommon, nektariner och persikor i kokhett vatten och drag av skalen. Klyv ev plommonen och kärna ur dem. Skär persikor i klyftor. Lägg frukten eller bären i plastburkar och häll på den kalla lagen. Fyll inte mer än till 1-2 cm från kanten, så att lag och frukt har plats att utvidga sig under frysningen. Klarbär och moreller bevarar mest av färg och arom om de fryses i sockerlag.

Lagringstid: ca 1 år

/p>

Styckfrysta äppel- och päronhalvor: Bästa metoden att frysa äpplen och päron är att först förkoka dem i sockerlag och sedan styckfrysa dem. De kan då travas i fryspåsar, tar liten plats och det är lätt att ta fram det antal som behövs.

Koka sockerlagen, tillsätt askorbinsyran. Skala frukten och dela den i halvor. Tag bort kärnhusen med en liten sked. Lägg i några halvor i taget och koka dem nätt och jämnt mjuka. Tag upp frukten med hålslev. Lägg halvorna med plana sidan neråt på en bricka eller plåt, täckt med smörgåspapper eller plastfolie. Låt dem kallna. Sätt in frukten i frysen och frys tills den hårdnat. Förpacka i fryspåsar och frys in på nytt.

Frukten kan användas t ex till Toscaäpplen eller -päron, Päron med mandelmassekrage. Halvorna kan också serveras med kola-, eller bärsås.

Lagringstid: ca 1 år

Aktuella erbjudanden i din butik

1 sats
  • Klöver äpplen, päron, plommon, nektariner, persikor, klarbär eller moreller
Sockerlag till ca 2 kg frukt eller bär:
  • 1 liter vatten
  • Klöver 1½ - 2 dl socker till äpplen, päron, nektariner, persikor
  • 1 krm askorbinsyra
Styckfrysta äppel- och päronhalvor, sockerlag:
  • Klöver 1½ - 2 dl socker per liter vatten
  • 2 krm askorbinsyra

= finns i Coops ekologiska sortiment

Stäng
E-postadress

E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.

Kommentera receptet

Fält markerade med * är obligatoriska

Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades
EPiTrace custom logger