Blanda ägg, salt och peppar i en bunke. Stek sidfläsk, potatis, paprika, zucchini, champinjoner, salt och peppar i en stor stekpanna. Strö över timjan och basilika.
Häll äggsmeten i pannan och stek på svag värme. Lyft försiktigt i fyllningen några gånger så att lös smet kan rinna ner.
Frittatan är klar när den stelnat, men fortfarande är krämig på ytan.
Blanda samman en dressing av olivolja, balsamvinäger, vårlök salt och peppar. Blanda spenaten med örterna och slå över dressingen och vänd försiktigt runt salladen så att dressingen fördelas.
Tips:Du kan byta ut färsk timjan till torrkad, 1 msk färsk motsvarar 1 tsk torkad.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
En del väljer att äta kött och andra vill inte göra det. Våra gröna recept hittar du under utökat receptsök, högst upp under sökrutan, där du väljer Grönt.
Britta/Webbredaktionen | 2012-04-17 » Anmäl
Förtvilast mycket dödade djur i alla recept!ja mördade djur, tror ni det kan vara aptitligt för envegan som jag`?
Jarl Hammarberg | 2012-04-17 » Anmäl
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.