Ägg som ska pocheras (kokas utan skal) måste vara färska, annars flyter vitan ut för mycket. Pochera kommer av det franska ordet poche=ficka. I ett helförlorat ägg ser det ut som om gulan ligger i en ficka av äggvita.
Halvförlorade ägg ska ha gulan nätt och jämnt synlig. Det enklaste sättet är att ångkoka dem under lock på mycket svag värme. Smält lite margarin eller smör i en stekpanna utan att det tar färg. Knäck ett ägg i taget och låt dem glida ner i pannan. Häll 1-2 msk vatten vid sidan av äggen. Sjud under lock på svag värme 3-4 min. Tag av pannan och låt äggen vara kvar någon minut och stadga sig.
Helförlorade ägg ska ha gulan täckt av vitan runt om. Mät upp och häll vatten i en låg, vid kastrull tills vattnet når 4-5 cm från botten. Tillsätt 2 tsk salt per liter vatten. Låt vattnet koka upp. Minska värmen så att vattnet bara sjuder. Knäck ett ägg i taget i en kopp och låt det försiktigt glida ner i vattnet. När äggvitan stelnat efter 2-3 min är äggen färdiga. Tag upp dem med hålslev.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.