Rör ut jästen med ljummet vatten (cirka 37°). Tillsätt olja, salt och mjöl och arbeta ihop till en smidig deg. Jäs under bakduk i 1 timme. Lägg ett bakplåtspapper i en långpanna. Lägg degen i långpannan och platta ut eller kavla degen så att den blir lika stor som långpannan.
Jäs under bakduk i 30 minuter. Blanda olja och örter. Gör fördjupningar här och där i focacciadegen med en tumme och häll i örtolja. Pensla på resten över degen. Lägg på några rosmarinkvistar och strö över flingsalt. Grädda mitt i ugnen cirka 20 minuter. Låt brödet svalna lite, gärna på galler, innan det skärs i bitar.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.