Tomater, kikärter, kokosmjölk och olivolja

Ett ekologiskt skafferi

Med rätt vänner i skafferiet blir det lättare att få till en smarrig vardagsmiddag. Är de dessutom ekologiska blir det garanterat ännu godare.

Se till att bönor, tomater på burk, kokosmjölk och olika slags fröer och nötter blir stammisar i köket. Tillsammans med några kalla kompisar från frysen blir vardagsmiddagen mer lättfixad. Och ha alltid mörk choklad på lut, för visst är det härligt att överraska med något sött efter maten en helt vanlig onsdagskväll.

Tomat med smak

Hela, krossade, körsbärsstora eller passerade. Tomat på burk eller i tetra är en höjdare under vinterhalvåret när det är lite si och så med smaken på de färska. Höjdare nummer två, det ekologiska sortimentet växer.

Tortellini med proscuttio och tomatsås

Fruktig färs

Tomatgratinerad karré

Busgoda bönor

Billigt, klimatsmart och busgott, med olika sorters bönor på lager står man sig aldrig slätt. Salladen blir godare, soppan matigare och färsen fartigare. Alla vinner på att äta mer bönor.

Matig vegogryta

Bönsallad

Fiskburgare med kikärtsgryta

Mixa bönor, olivolja, vitlök och basilika till en god röra som tillbehör till maten.

Nöt- och frömixa

Förutom att nötter och olika slags frön ger en lyxig känsla till salladen eller soppan är de perfekta som panering. Knaprigt gott och nyttigt, bättre kan det inte bli.

Pasta med spenat och valnötter

Panerade fiskfiléer

Wokade grönsaker med cashewnötter

Coolt i frysen

Ta ut fisken eller kycklingen på morgonen och låt dem tina i kylen under dagen. Vid middagsdags är de redo för tillagning. Missa inte frysdiskens växande skara av alldeles utmärkt goda grönsaker och kryddörter.

Laxbiffar med japansk sås

Kycklingklubbor med teriyakinudlar

Sejgratäng med rotfruktskross

Nu finns äntligen ekologisk grönsaks- höns- och köttbuljong.

 

Överraskande gott


Låt stunden runt middagsbordet bli dagens höjdpunkt. Sitt kvar extra länge och överraska med vardagsnjutning i form av efterrätt.

Choklad och apelsinmuffins

Yoghurtdessert med mango och kardemumma

Banana split

 

Etiketter

tomat, bönor, ekologiskt,
Gulaschgryta med ajvar relish

Snabb middag

Middag på momangen! Lättlagade vardagsfavoriter som du svänger ihop på max 30 minuter och med smaker som hela familjen gillar.

Recept på snabba middagar
Coop Änglamarkprodukter och Sara Begner

Saras Änglamarkfavoriter

Senast nytt från Änglamark finns i mejerihyllan.

Saras Änglamarksfavoriter
Tortilla med fajitakryddad kyckling

Taco mitt i veckan

Låt tacosmakerna ta större plats i vardagsmaten. Köp tortillas och gör kycklingfajitas till en ny favorit.

Mycket mer taco
Ny smak på husman

Ny smak på husman

Kycklingen, köttbullarna, falukorven och fisken med nya smaker. Här bjuder vi på okrångliga vardagsmiddagar som man gärna tar mer av.

Fler recept på husman
Blomkålsjansson

Mer smak på vardagsmaten

Hjälps åt i köket och låt stunden runt matbordet bli dagens bästa. Här finns recepten som ger mer smak åt vardagsmaten.

Fler recept för godare middagar
Hel kyckling med äppelcidersås

Favoriter med kyckling

Här hittar du Sveriges godaste kyckling. Lättlagat och vardagsgott ger våra recept garanterat helnöjda middagsgäster.

Fler recept på kyckling
Berberbönor

Nya tillbehör

Låt pastan, riset och potatisen vila. Här finns inspiration till helt nya tillbehör som ger middagsmaten en kick.

Förnya med tillbehör
Köttfärsbiffar i stekpanna

Enkla hopkok

Vad är hemligheten bakom ett snabbt hopkok som fixar middagen? En välfylld kyl och frys, såklart.

Fler enkla middagar

Möt festivalpatrullen, tävla med mera

Blogg: alltid hungrig

Sara Begner

Lördag 11 Februari 2012 "Andreas Lundstedt är enligt morgontidningen förhandstippad favorit inför kväl..."

Läs Sara Begners blogg

Beställ matlådan Vår Middag här och hämta den i din Coop-butik.

Prenumerera på veckans middagar

Fyll i din e-postadress: 

EPiTrace custom logger