Mataffären.se kommer till Uppsala
Mataffären.se utvidgar sin verksamhet och levererar från och med denna vecka även till kunder i Uppsala.
Sedan 2008 levererar Mataffären.se dagligvaror till hushåll i Stockholmsområdet. Mataffären.se är en fullsortimentsbutik på nätet som erbjuder 7 500 artiklar med bland annat ett brett sortiment av färskvaror, inklusive manuell kött, fisk, chark och delikatess. Kunderna kan även få färdiga matkassar med recept.
- Vi har vuxit stadigt i Stockholm och har i dag en leverans varannan minut mellan 08.00 och 22.00 på vardagar, säger Claes Hessel, vd för Mataffären.se.
En klar majoritet av kunderna är 30-44 år.
- 66 procent av våra kunder är barnfamiljer. De är mycket matintresserade men har ont om tid. Kunderna storhandlar och erbjuds även färdiga matkassar med recept, säger Claes Hessel.
Uppsala är ett naturligt nästa steg när Mataffären.se ska växa utanför Stockholm. Den geografiska närheten gör att expansionen kan ske inom ramen för befintlig distributionsapparat.
- Mataffären.se är efterfrågad i Uppsala och det finns en god potential för oss att växa här. Konsumentföreningen Svea, med säte i Uppsala, har över 600 000 medlemmar med Coop MedMera-kort. Vi hoppas kunna locka ännu fler Uppsalabor att bli medlemmar och skaffa kortet, säger Claes Hessel.
För ytterligare information:
Claes Hessel, vd Mataffären.se, tel. 08-120 323 03
Marianne Niklasson, som till vardags arbetar på Coop Konsum Skogsgatan i Kristinehamn, har av Hemmets Journals läsare utsetts till Sveriges bästa kassörska. Priset, som är hela 50 000 kronor, delades ut i butiken vid en välbesökt ceremoni under tisdagseftermiddagen.
Läs mer
KF och konsumentföreningarna har fattat det historiska beslutet att införa medlemsåterbäring, en modern form av återbäring. Från den 1 december i år får Coops medlemmar upp till 5% tillbaka på allt de handlar - i reda pengar.
Läs mer
Idag får göteborgarna en toppmodern Coop Konsum, när butiken på Friggagatan slår upp dörrarna. En butik med fokus på färskvaror och med mycket matglädje och inspiration lovar butikschefen Johanna Andersson.
Läs mer
Nu öppnar Coop Extra i Danderyd. Med en välutbildad personal som älskar mat och med egen chokladtillverkning och eget kafferosteri i butiken vill butikschef Mio Svahn med personal erbjuda en upplevelse utöver det vanliga.
Läs mer
Coop Forum Sisjön i Göteborg tar in 1 000 nya ekologiska varor och öppnar Green Room, en ekologisk butik-i-butiken.
Läs mer
I dag lanseras Norstedts matlagningsklassiker Vår kokbok som iPhoneapp. Bakom recepten står Coop Provkök.
Läs mer
Landskronas första riktiga butiksbageri är ett av dragplåstren när Coop Forum öppnar. Vid dagens invigning klipps bandet av bland andra fotbollslegendaren Henrik Larsson, tränare i Landskrona Bois, och Torkild Strandberg (fp), kommunstyrelsens ordförande.
Läs mer
KF, Coop och Konsumentföreningen Stockholm serverade 10 000 portioner mat och delade ut 1 500 blöjor i Änglamarkpaviljongen på Smaka på Stockholm/Stockholm Grönt i Kungsträdgården i Stockholm den 2-6 juni.
Läs mer