Coop Konsum öppnar på Friggagatan
Idag får göteborgarna en toppmodern Coop Konsum, när butiken på Friggagatan slår upp dörrarna. En butik med fokus på färskvaror och med mycket matglädje och inspiration lovar butikschefen Johanna Andersson.
Detta är den sjunde Coop Konsum i Göteborg. Området runt Friggagatan har stor potential då det är en hög befolkningstillväxt i området.
– Vi är mycket nöjda med våra nya lokaler. Friggagatan håller på att bli en riktig affärsgata och vi är glada att finnas här från början, säger Johanna Andersson, butikschef på Coop Konsum på Friggagatan i Göteborg.
Den nya butiken har manuella diskar för såväl delikatess som för fisk. Det finns också en stor frukt- och gröntavdelning av högsta kvalitet.
– Söker du inspiration och kunskap om mat har du kommit rätt. Mina medarbetare är mycket kunniga och hjälper gärna till med råd och tips. Vi har massor av inspirerande recept i butiken och vi värdesätter också det personliga kundbemötandet, säger Johanna Andersson.
Under öppningsdagen kommer flera olika erbjudanden och aktiviteter att ske i butiken. Kedjechef Jan Kahlin och butikschef Johanna Andersson klipper band i samband med invigningen och en trubadur kommer finnas på plats under dagen.
Fakta om Coop Konsum Friggagatan:
Invigningsdatum: 3 november 2010
Adress: Friggagatan 10, Göteborg
Öppettider: 08.00-22.00 alla dagar i veckan
Butikschef: Johanna Andersson
Marianne Niklasson, som till vardags arbetar på Coop Konsum Skogsgatan i Kristinehamn, har av Hemmets Journals läsare utsetts till Sveriges bästa kassörska. Priset, som är hela 50 000 kronor, delades ut i butiken vid en välbesökt ceremoni under tisdagseftermiddagen.
Läs mer
KF och konsumentföreningarna har fattat det historiska beslutet att införa medlemsåterbäring, en modern form av återbäring. Från den 1 december i år får Coops medlemmar upp till 5% tillbaka på allt de handlar - i reda pengar.
Läs mer
Nu öppnar Coop Extra i Danderyd. Med en välutbildad personal som älskar mat och med egen chokladtillverkning och eget kafferosteri i butiken vill butikschef Mio Svahn med personal erbjuda en upplevelse utöver det vanliga.
Läs mer
Mataffären.se utvidgar sin verksamhet och levererar från och med denna vecka även till kunder i Uppsala.
Läs mer
Coop Forum Sisjön i Göteborg tar in 1 000 nya ekologiska varor och öppnar Green Room, en ekologisk butik-i-butiken.
Läs mer
I dag lanseras Norstedts matlagningsklassiker Vår kokbok som iPhoneapp. Bakom recepten står Coop Provkök.
Läs mer
Landskronas första riktiga butiksbageri är ett av dragplåstren när Coop Forum öppnar. Vid dagens invigning klipps bandet av bland andra fotbollslegendaren Henrik Larsson, tränare i Landskrona Bois, och Torkild Strandberg (fp), kommunstyrelsens ordförande.
Läs mer
KF, Coop och Konsumentföreningen Stockholm serverade 10 000 portioner mat och delade ut 1 500 blöjor i Änglamarkpaviljongen på Smaka på Stockholm/Stockholm Grönt i Kungsträdgården i Stockholm den 2-6 juni.
Läs mer