Chokladtillverkning i Danderyd

Coop Extra öppnar i Danderyd

Nu öppnar Coop Extra i Danderyd. Med en välutbildad personal som älskar mat och med egen chokladtillverkning och eget kafferosteri i butiken vill butikschef Mio Svahn med personal erbjuda en upplevelse utöver det vanliga.

– Innan öppnandet hade vi fokusgrupper med boende från området. De berättade hur deras drömbutik skulle se ut. En butik med mycket inspiration, dofter och samtal över disk. Det är den butik som vi nu har försökt att återskapa och vi är mycket nöjda med resultatet, säger Mio Svahn, butikschef på Coop Extra i Danderyd.

Nyöppnade Coop Extra vid Enebybergs handelsplats i Danderyd vill ge besökarna det bästa bemötandet i Sverige.

– Vi ska bemöta kunderna som gäster. De ska känna sig hemma, bli inspirerade och få smarta tips och råd. Vi har haft en lång rekryteringsprocess för att hitta exakt rätt personer med rätt inställning. Av 1 400 ansökningar har vi nu anställt 80 personer. De har genomgått en rad utbildningar i gästbemötande och produktkunskap, säger Mio Svahn.

Först med chokladtillverkning
Coop Extra blir första matbutik i Sverige med att erbjuda egen chokladtillverkning i butik. En chokladmästare kommer dagligen tillverka praliner av högsta kvalitet. Därutöver finns även ett kafferosteri där kaffebönor rostas och mals i butiken. 

I butikens öppna planlösning hittar man ett stort sortiment med färskvaror och flera manuella diskar för kött, fisk, ost och delikatess. Butiken har ett eget bageri och du kan även köpa maträtter som lagas av egna kockar. I anslutning till butiken finns också en coffeeshop där du kan slå dig ner, äta en bit mat eller ta en kopp kaffe och en tårtbit.

Fakta om Coop Extra Danderyd:
Invigningsdatum: 28 oktober 2010
Adress: Sunnanängsvägen 2A, Danderyd
Öppettider: 07.00-22.00 alla dagar i veckan
Butikschef: Mio Svahn

För ytterligare information:
Mio Svahn, butikschef Coop Extra Danderyd, tel. 0739-55 98 49
Coops pressjour, tel. 08-743 23 33

Marianne Niklasson

Marianne Niklasson är Sveriges bästa kassörska

Marianne Niklasson, som till vardags arbetar på Coop Konsum Skogsgatan i Kristinehamn, har av Hemmets Journals läsare utsetts till Sveriges bästa kassörska. Priset, som är hela 50 000 kronor, delades ut i butiken vid en välbesökt ceremoni under tisdagseftermiddagen.

Läs mer
Lars Idermark

Coop inför medlemsåterbäring

KF och konsumentföreningarna har fattat det historiska beslutet att införa medlemsåterbäring, en modern form av återbäring. Från den 1 december i år får Coops medlemmar upp till 5% tillbaka på allt de handlar - i reda pengar.

Läs mer
Gruppbild Friggagatan

Coop Konsum öppnar på Friggagatan

Idag får göteborgarna en toppmodern Coop Konsum, när butiken på Friggagatan slår upp dörrarna. En butik med fokus på färskvaror och med mycket matglädje och inspiration lovar butikschefen Johanna Andersson.

Läs mer
Mataffären.se

Mataffären.se kommer till Uppsala

Mataffären.se utvidgar sin verksamhet och levererar från och med denna vecka även till kunder i Uppsala.

Läs mer
Coop Forum Sisjön tar in 1 000 nya ekologiska produkter

Coop Forum Sisjön öppnar ekologisk butik

Coop Forum Sisjön i Göteborg tar in 1 000 nya ekologiska varor och öppnar Green Room, en ekologisk butik-i-butiken.

Läs mer
Vår Kokbok - nu i din iPhone

Vår kokbok — nu i din iPhone

I dag lanseras Norstedts matlagningsklassiker Vår kokbok som iPhoneapp. Bakom recepten står Coop Provkök.

Läs mer
Coop Forum öppnar i Landskrona

Coop Forum öppnar - satsar på Landskrona

Landskronas första riktiga butiksbageri är ett av dragplåstren när Coop Forum öppnar. Vid dagens invigning klipps bandet av bland andra fotbollslegendaren Henrik Larsson, tränare i Landskrona Bois, och Torkild Strandberg (fp), kommunstyrelsens ordförande.

Läs mer
Änglamarkpaviljongen serverade 10 000 portioner

Änglamarkspaviljongen serverade 10 000 portioner

KF, Coop och Konsumentföreningen Stockholm serverade 10 000 portioner mat och delade ut 1 500 blöjor i Änglamarkpaviljongen på Smaka på Stockholm/Stockholm Grönt i Kungsträdgården i Stockholm den 2-6 juni.

Läs mer
Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades

Kontakta oss på Coop

Coop

Besöksadress:
Englundavägen 4, Solna

Postadress:
171 88 Solna

Kontakta Coop

Vi stöder kooperation utan gränser

Fattiga får det bättre Fattiga får det bättre

Kooperation Utan Gränser är en biståndsorganisation som bildades 1958 av den svenska kooperationen. Genom långsiktigt utvecklingssamarbete och hjälp till självhjälp ger vi fattiga människor verktyg att själva ta sig ur fattigdomen.

Läs mer

Vi stöder VI-skogen

VI-skogen Småbönder får det bättre

VI-skogen planterar träd i Kenya, Rwanda, Tanzania och Uganda. Varje år odlas flera miljoner träd som hindrar erosion och öknens utbredning. Bondefamiljer får lära sig att så träd och att starta hemplantskolor. Genom VI-skogen har runt hundratusen småbönder fått ett drägligare liv.

Läs mer
EPiTrace custom logger