Avfall och återvinning
Gamla pet-flaskor blir nya kundvagnar. Coop arbetar för att minska svinnet i alla led.
Avfallet från butiker och terminaler består dels i förpackningsmaterial och dels i varor som inte blir sålda. Vi utnyttjar försäljningsstatistik för att göra bättre beställningar och därigenom minska andelen varor som slängs. Färskvaror som närmar sig sista förbrukningsdag prissänks också som en sista åtgärd för att inte behöva kastas.
Förpackningar sorteras
Avfall och förpackningsmaterial sorteras i fraktionerna: wellpapp, hård/mjukplast, papper, träbränsle, övrigt brännbart, organiskt avfall och farligt avfall. Det organiska avfallet går till biologisk behandling.
Coop är sedan cirka 30 år tillbaka en av de största leverantörerna av returwellpapp till pappersbruken. Under de senare åren har mängderna minskat på grund av en ökad användning av Sverigebacken, en butiksförpackning som återanvänds. Returmaterial, pallar, rullburar och plastbackar hämtas av ordinarie varutransporter som annars skulle gå tomma tillbaka från butikerna. Pallar av trä tas till vara som bränsle och värmer upp Coops terminal i Bro.
Utveckling av material
Det är viktigt att hitta användningsområden för återvunnet material. Coop har tagit fram kundvagnar gjorda av återvunna pet-flaskor som introducerats i flera butiker och stormarknader. 250 pet-flaskor går det åt för att tillverka en kundvagn. Coop har också lanserat en miljökasse. Målet är att den på sikt helt ska ersätta de konventionella plastkassarna. Kassen tillverkas av 60 procent plast och 40 procent majsstärkelse vilket minskar användningen av olja.