Coop utvecklar köttsortimentet

2010-03-23

Coop fördjupar sitt samarbete med Scan kring konsumentpackat kött. Syftet är att Coops medlemmar och kunder ska få ett ännu bättre och bredare sortiment att välja på. Coop ska vara bäst i branschen på kött.

- Vi vidareutvecklar vårt erbjudande för att vara bäst i branschen på konsumentpackat kött, säger Tomas Fritzon, chef för färskvaror inom Coop Inköp och Kategori AB, Cikab.

- Genom partnerskapet med Scan säkrar vi god tillgång till svenska råvaror. Köttet i Coops butiker och stormarknader ska hålla hög kvalitet och sortimentet ska vara brett och prisvärt. I grunden ska vi ha ett brett bassortiment och sedan fylla på med kött av riktigt hög kvalitet, ekologiskt kött och regionalt och lokalt kött. Kunderna ska förhoppningsvis inte sakna någonting i köttväg hos oss, säger Tomas Fritzon.

För ytterligare information:
Coops pressjour, tel. 08-743 23 33

100323 Pressmeddelande Coop utvecklar köttsortimentet.pdf

Coop återkallar tysk fläskkarré och fläskkotlett

Coop återkallar mindre partier tysk fläskkarré och fläskkotlett på grund av risk för salmonellaförekomst.

Läs mer

Coop varnar för kvalitetsfel på kap- och gersåg Kellen

Coop varnar för kvalitetsfel på sågbladet i kap- och gersåg Kellen 1800 watt med klinga 210 millimeter.

Läs mer

Skånes modernaste matbutik öppnar i Lund

Idag öppnar Coop Forum vid Mobilia i västra Lund. Den nya matbutiken erbjuder lundaborna stans största utbud av färskvaror och en miljö som skiljer sig från tidigare butiker. Vi har tänkt nytt, men det här är bara början, säger en stolt stormarknadschef.

Läs mer

Coop Extra till Avesta

Sveriges snabbast växande dagligvarukedja Coop Extra etableras nu i Avesta. Fokus på färskvaror är receptet för framgång.

Läs mer

Medlemsefterfrågan bakom Coops nya exklusiva varumärke

Nu lanseras Coop Prima - ett nytt, mer exklusivt varumärke som står för hög kvalitet, matglädje och inspiration. 50 000 medlemmar har varit med om att ta fram det.

Läs mer

Sveriges snabbast växande dagligvarukedja till Karlskrona

I dag invigs nya Coop Extra i Amiralen i Karlskrona efter en omfattande modernisering och upprustning. Det är 76:e butiken i Sveriges snabbast växande dagligvarukedja, Coop Extra.

Läs mer

Coop lanserar nya muggar inspirerade av Stig Lindbergs mönster

Nu följer Coop upp förra årets succé. När KF i fjol fyllde 110 år såldes jubileumsmuggarna med mönstret "Fallande löv" slut på några dagar. Nu, lagom till jul, lanseras nya muggar i modern design efter mönster av Stig Lindberg.

Läs mer

Cikab ny huvudleverantör till Daglivs Klippet, Björnbodahallen, Engströms Livs och Tyresö Strand Livs

Stockholm Daglivs AB, Vinsta Detaljhandel AB och Tyresö Fejeco AB har valt Coop Inköp och Kategori AB, som ny huvudleverantör till butikerna Daglivs Klippet, Björnbodahallen, Engströms Livs och Tyresö Strand Livs.

Läs mer

Prenumeration

Du kan prenumerera på pressmeddelanden från Coop.


Presskontakt KF

Magnus Nelin

Telefon, endast för media:
08-743 20 11
08-743 23 33 (journummer för kvällar och helger)

Magnus Nelin
presschef KF

magnus.nelin@kf.se

Presskontakt Coop

Louise Stephan

Telefon, endast för media:
08-743 20 14
08-743 23 33 (journummer för kvällar och helger)

Louise Stephan
Pressansvarig Coop

louise.stephan@coop.se
EPiTrace custom logger