Coop Extra till Avesta

2010-12-02

Sveriges snabbast växande dagligvarukedja Coop Extra etableras nu i Avesta. Fokus på färskvaror är receptet för framgång.

Efter en tid av ombyggnation är nu nya Coop Extra redo att ta emot Avestaborna. En stor satsning har skett på färskvaror och nu möts kunderna av en stor frukt- och grönt avdelning. Populära BK fisk som tidigare stod utanför på parkeringen har flyttat in i lokalen och ansvarar för den nya manuella fiskavdelningen.

- Vi har tagit ett helhetsgrepp om butiken. Vi har en frukt- och grönt avdelning i världsklass. Nytt är också manuella diskar för chark, delikatess och ost, säger Björn Lindström, butikschef för Coop Extra i Avesta.

Butiken har också öppnat upp till bageriet, infört ett nytt modernt kassasystem och den anslutande kiosken med spel har fräschats upp. Det har även skett en prissänkning på cirka 4000 artiklar.

- Medarbetarna har gått flera utbildningar och gjort studiebesök i andra butiker i vår kedja. De är otroligt peppade och inspirerade inför nystarten. Vi kommer erbjuda det bästa kundbemötandet, säger Björn Lindström.

Avestaborna kommer dock att känna igen vissa delar i butiken. Bland annat finns den stora leksaksavdelningen kvar och artiklar som grillar och cyklar kommer att finnas efter säsong.

Coop Extra i Avesta blir nummer 75 i Sverige.

Fakta om Coop Extra Avesta:
Nyinvigningsdatum: 2 december 2010
Adress: Kungsgatan 14, Avesta
Öppettider: 08.00-22.00 vardagar, 08.00-20.00 helger
Butikschef: Björn Lindström

För ytterligare information:
Björn Lindström, butikschef Coop Extra Avesta, tel. 0226-576 35
Coops pressjour, tel. 08-743 23 33


101202 Coop Extra till Avesta.pdf

Coop återkallar tysk fläskkarré och fläskkotlett

Coop återkallar mindre partier tysk fläskkarré och fläskkotlett på grund av risk för salmonellaförekomst.

Läs mer

Coop varnar för kvalitetsfel på kap- och gersåg Kellen

Coop varnar för kvalitetsfel på sågbladet i kap- och gersåg Kellen 1800 watt med klinga 210 millimeter.

Läs mer

Skånes modernaste matbutik öppnar i Lund

Idag öppnar Coop Forum vid Mobilia i västra Lund. Den nya matbutiken erbjuder lundaborna stans största utbud av färskvaror och en miljö som skiljer sig från tidigare butiker. Vi har tänkt nytt, men det här är bara början, säger en stolt stormarknadschef.

Läs mer

Medlemsefterfrågan bakom Coops nya exklusiva varumärke

Nu lanseras Coop Prima - ett nytt, mer exklusivt varumärke som står för hög kvalitet, matglädje och inspiration. 50 000 medlemmar har varit med om att ta fram det.

Läs mer

Sveriges snabbast växande dagligvarukedja till Karlskrona

I dag invigs nya Coop Extra i Amiralen i Karlskrona efter en omfattande modernisering och upprustning. Det är 76:e butiken i Sveriges snabbast växande dagligvarukedja, Coop Extra.

Läs mer

Coop lanserar nya muggar inspirerade av Stig Lindbergs mönster

Nu följer Coop upp förra årets succé. När KF i fjol fyllde 110 år såldes jubileumsmuggarna med mönstret "Fallande löv" slut på några dagar. Nu, lagom till jul, lanseras nya muggar i modern design efter mönster av Stig Lindberg.

Läs mer

Cikab ny huvudleverantör till Daglivs Klippet, Björnbodahallen, Engströms Livs och Tyresö Strand Livs

Stockholm Daglivs AB, Vinsta Detaljhandel AB och Tyresö Fejeco AB har valt Coop Inköp och Kategori AB, som ny huvudleverantör till butikerna Daglivs Klippet, Björnbodahallen, Engströms Livs och Tyresö Strand Livs.

Läs mer

Coop Konsum Folkparken öppnar i Södertälje

Idag invigs Coop Konsum Folkparken, som inryms i Södertäljes miljövänligaste butiksfastighet. Med hjälp av färskvaror av högsta kvalitet, god tillgänglighet och ambitionen att ge Södertäljeborna det bästa bemötandet ska butiken vinna nya kunder.

Läs mer
Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades

Prenumeration

Du kan prenumerera på pressmeddelanden från Coop.


Presskontakt KF

Magnus Nelin

Telefon, endast för media:
08-743 20 11
08-743 23 33 (journummer för kvällar och helger)

Magnus Nelin
presschef KF

magnus.nelin@kf.se

Presskontakt Coop

Louise Stephan

Telefon, endast för media:
08-743 20 14
08-743 23 33 (journummer för kvällar och helger)

Louise Stephan
Pressansvarig Coop

louise.stephan@coop.se
EPiTrace custom logger