Teskedsordens stipendium
Teskedsordens stipendiater 2009

Teskedsordens stipendium

Vi på Filten och Ale Möller får Teskedsordens stipendium om 50 000 kronor vardera. Stipendiet går till personer som på olika sätt arbetar för ett mer tolerant samhälle.

Pressmeddelande
Teskedsorden 2010-01-27

Stiftelsen Teskedsorden ger 2009 års stipendier till ungdomsföreningen Vi på Filten och till musikern Ale Möller. Teskedsordens stipendium går till personer som på olika sätt arbetar för ett mer tolerant samhälle.

  • Ungdomsföreningen Vi på Filten får Teskedsordens stipendium 2009 för att de startat Picknickfestivalen som sammanför generationer och olika musikstilar till en manifestation för allas lika värde.
  • Musikern Ale Möller får Teskedsordens stipendium 2009 för att han framgångsrikt visat hur kreativiteten och musiken kan växa i möten mellan människor med rötter i olika kulturer.


Stiftelsen Teskedsorden bildades 2006 av Tidningen Vi. Syftet är att uppmuntra och belöna dem som med ord och handling bidrar till respektfull dialog mellan människor och river murar av etnicitet, social ställning, ålder, kön, religion eller politik. Teskedsorden har tre år i rad delat ut författaren Amos Oz bok Hur man botar en fanatiker till landets alla elever i gymnasieskolans årskurs två. År 2008 delade stiftelsen ut Josef Fares film Zozo till alla 8:e klasser i Sverige.

Tidningen Vi:s chefredaktör och vd Anneli Rogeman är ordförande i stiftelsen. I styrelsen sitter också Majgull Axelsson, Mikael Kamras, Kerstin Lager, Lars Leijonborg, Lill Lindfors, Camilla Nagler, Jan Nygren, Bo Pellnäs, Margot Wallström och Pia Wikström.

Hedersledamöter: Amos Oz, författare, Barbro Osher, filantrop och generalkonsul i San Francisco, Sigrid Rausing, filantrop och förläggare.

Läs mer på www.teskedsorden.se

Läs Teskedsordens pressmeddelande i sin helhet

Coop i Sverige får gemensamt marknadsbolag

KF och de detaljhandelsdrivande föreningarna kraftsamlar kring varumärket Coop och samlar alla gemensamma marknadsresurser i ett nytt marknadsbolag. Till vd i det nya bolaget har Eivor Andersson utsetts.

Läs mer
Boku bokbuss höstturné 2010

Bokus bokbuss drar på studentturné

I höst drar Bokus ut på turné! I en klassisk amerikansk gul skolbuss ska nätbokhandeln besöka universitet och högskolor runtom i Sverige.

Läs mer

KF investerar i Leos Lekland

KF förvärvar 80 procent av aktierna i Leos Lekland.

Läs mer

KBK öppnar ny butik i Knislinge

Torsdagen den 17 juni 2010 klockan 13.00 öppnar Coop Konsum portarna till den nya matbutiken i Knislinge.

Läs mer
Änglamarkpaviljongen serverade 10 000 portioner

Änglamarkspaviljongen serverade 10 000 portioner

KF, Coop och Konsumentföreningen Stockholm serverade 10 000 portioner mat och delade ut 1 500 blöjor i Änglamarkpaviljongen på Smaka på Stockholm/Stockholm Grönt i Kungsträdgården i Stockholm den 2-6 juni.

Läs mer
Änglamarkspaviljongen Stockholm Grönt 2010

Vinnare i Kungsträdgården

Här är vinnarna i Coop och Konsumentföreningen Stockholms tävling "Dagens fråga". Tävlingen var en del av Coop Änglamarks event under Smaka på Stockholm och Stockholm Grönt den 2-6 juni 2010.

Läs mer
Vår Kokbok

KF ger Kronprinsessparet en specialutgåva av Vår kokbok och ett bidrag till Bröllopsstiftelsen

Alla behöver en bra kokbok, oavsett om man bor i slott eller koja. Därför ger KF den mycket populära Vår kokbok till brudparet. Kokboken har under årtionden varit en uppskattad present till alla som vill laga god mat till någon de tycker om.

Läs mer

Storslam för Konsum Värmland

Inte mindre än sju produkter från Konsum Värmland Chark och Bageri har blivit diplomerade av Husmansbord®Bergslagen.

Läs mer

Kontakta oss på KF

Kooperativa Förbundet

Besöksadress:
Stadsgården 10, Stockholm

Postadress:
Box 15200
104 65 Stockholm

Telefon: 08-743 25 00

orgnr: 702001-1693

info@kf.se

Bli medlem du också

Coop hjärta medlemmar

Medlemmar får bästa priset och poäng på allt från mat till mode och Sveriges smartaste premiecheck.

Läs mer och ansök

Vi stöder kooperation utan gränser

Fattiga får det bättre Fattiga får det bättre

Kooperation Utan Gränser är en biståndsorganisation som bildades 1958 av den svenska kooperationen. Genom långsiktigt utvecklingssamarbete och hjälp till självhjälp ger vi fattiga människor verktyg att själva ta sig ur fattigdomen.

Läs mer

Påverka!

Som medlem kan du vara med och påverka. Sök efter din förening här.