KF utvecklar HR- tjänster och lönehantering tillsammans med Aditro
KF-koncernen, där Coop dagligvaruhandel utgör kärnverksamheten, har ingått ett avtal om HR-tjänster och lönehantering med Aditro, en ledande nordisk leverantör av lösningar för personal, löner och ekonomisk förvaltning.
Avtalet innebär en verksamhetsöverlåtelse av lönehanteringen för cirka 20 000 anställda inom KF. Avtalet omfattar även på sikt en ny lösning med ett systemstöd för chefer och medarbetare med verktyg för HR-processer såsom rekrytering, utbildning och successionsplanering. Lösningen levereras som en molntjänst.
”Avtalet är ett logiskt steg i KFs övergripande planer för att förbättra våra HR-processer”, säger Marie Wiksborg, HR-direktör för KF-koncernen. ”Ett säkert och effektivt lönesystem är vitalt för oss, men eftersom det inte är vår kärnverksamhet behöver vi en erfaren och kompetent partner som kan framtidssäkra och utveckla hanteringen på ett driftsäkert sätt. De resurserna och den kompetensen finns hos Aditro.”
”Vi är väldigt glada över att KF har valt oss som leverantör av lönehantering och HR tjänster. Det är ytterligare ett starkt bevis för att våra tjänster är väldigt konkurrenskraftiga på den växande outsourcing-marknaden”, säger Mats Winkler, vd på Aditro. ”Eftersom HR-tjänster och lösningar är vår kärnverksamhet kan Aditro med det här partnerskapet aktivt bidra till kostnadseffektiviseringar och utveckling av HR-tjänster på KF”, fortsätter Mats Winkler.
Efterfrågan på så kallad Business Process Outsouring-tjänster (BPO) växer stadigt, och dagens ekonomiska osäkert har fått trenden att accelerera. Allt fler företag har upptäckt affärsnyttan med BPO, till exempel övergången från fasta till mer flexibla rörliga kostnader, ökad kostnadseffektivitet och flexibilitet. Genom att utnyttja BPO kan företagen fokusera sig på sin kärnverksamhet.
Avtalet innebär även att de medarbetare som idag arbetar med lönehanteringen på KF övergår till Aditro. Avtalet är värt cirka 100 miljoner krpnor.
För mer information kontakta gärna
Marie Wiksborg, HR officer, KF Group, marie.wiksborg@kf.se
Mats Winkler, CEO, Aditro, mats.winkler@aditro.com