KF investerar i Leos Lekland

KF förvärvar 80 procent av aktierna i Leos Lekland.

Leos Lekland driver i egen regi samt genom franchisetagare sex anläggningar för inomhuslek i Umeå, Luleå, Skellefteå, Borås, Kalmar och Växjö. Leos Lekland har etablerat sig som den ledande aktören på den svenska marknaden för lekland.

- Vi ser en stor potential för ömsesidigt givande samarbete mellan Coop och Leos Lekland. Det finns möjligheter att öppna Leos Lekland i anslutning till Coops befintliga och nya butiker och stormarknader. Företagets expansionstakt kommer att öka, säger Lars Idermark, vd och koncernchef för KF.

De tidigare huvudägarna Joakim Gunler och Jonas Rönnqvist kvarstår med 20 procent av aktierna. Joakim Gunler har tillträtt som vd för Leos Lekland.


 

För mer information kontakta:


KFs presstelefon, tfn. 08-743 23 33

 

Etiketter

kf, KF invest, lekland, inomhuslek,

Stefan Hasselgren ny IT-direktör för KF och Coop

Nu är det klart att KF och Coop får en ny IT-direktör, CIO. Han heter Stefan Hasselgren och kommer närmast från Lantmännen där han under de senaste åren varit CIO. Han tillträder sin nya tjänst under våren 2012.

Läs mer

Coop köper tre Vi-butiker i Stockholm

KF och Coop gör sitt första offensiva och strategiska förvärv under nya vdn och koncernchefen Frank Fiskers.

Läs mer

KF utvecklar HR- tjänster och lönehantering tillsammans med Aditro

KF-koncernen, där Coop dagligvaruhandel utgör kärnverksamheten, har ingått ett avtal om HR-tjänster och lönehantering med Aditro, en ledande nordisk leverantör av lösningar för personal, löner och ekonomisk förvaltning.

Läs mer
Appar för iPhone och iPad

Akademibokhandeln och Bokus i unik satsning på e-böcker och läsplattor

Under det nya varumärket dito lanserar KF Media i höst ett helt nytt koncept för digitala läsupplevelser via sina kanaler Akademibokhandeln och Bokus.

Läs mer

Kontakta oss på KF

Kooperativa Förbundet

Besöksadress: 
Englundavägen 4, Solna

Postadress: 
171 88 Solna

Telefon: 010-740 00 00

orgnr: 702001-1693

info@kf.se

Vi stöder kooperation utan gränser

Fattiga får det bättre Fattiga får det bättre

Kooperation Utan Gränser är en biståndsorganisation som bildades 1958 av den svenska kooperationen. Genom långsiktigt utvecklingssamarbete och hjälp till självhjälp ger vi fattiga människor verktyg att själva ta sig ur fattigdomen.

Läs mer

Hitta din konsumentförening

Bli medlem och var med och påverka! Hitta din förening via Sverige­kartan eller ditt post­nummer.

Läs mer om återbäringen
EPiTrace custom logger