Djurhållningen hos Värmlandsgrisens leverantörer säkerställs

Med anledning att Djurrättsalliansen utpekade fyra av totalt 24 gårdar som levererar till varumärket Värmlandsgris, kommer Konsum Värmland att anlita en tredje part - Hushållningssällskapet i Värmland.

Hushållningssällskapet i Värmland anlitas för att göra kontinuerliga besök hos samtliga gårdar. Fram tills att Hushållningssällskapet gjort sin första kontroll kommer de fyra utpekade leverantörerna att utestängas från leveranser till Värmlandsgrisen.

- Vi vill säkerställa att om man handlar kvalitetssäkrad Värmlandsgris ska man också veta att djuren har det bra. Det gör vi genom att gå betydligt längre än vad lagen kräver, säger Konsum Värmlands informationschef Klas Olsson.

Extra kontroller av Hushållningssällskapet i Värmland


Konsum Värmland har tagit beslutet om extra kontroller i samråd med samtliga 24 leverantörer till Värmlandsgrisen. Anledningen till att det blir Hushållningssällskapet som kommer att genomföra besiktningarna är att det finns kunskap om jordbruk och lantbruk, och inte minst att de är helt oberoende. Arbetet med att förbereda kontrollerna startas upp omgående.

- Vi värmländska grisbönder har ingenting att dölja och vi välkomnar Hushållningssällskapets extra kontroller, säger Ingemar Olsson på Alkvetterns gård.

Kända leverantörer


Konsum Värmland Charkfabrik har full spårbarhet från samtliga leverantörer. Därför hävdar man att trovärdigheten hos Värmlandsgrisen nu upprätthålls på ett unikt sätt.

- Vi jobbar lokalt och vi känner personligen merparten våra värmländska leverantörer. Om något skulle hända kan vi alltså snabbt sätta in åtgärder. Inom det området tror jag inte det finns någon i branschen som kan mäta sig med oss. Troligtvis finns det ingen bättre kontrollerad gris än just Värmlandsgris. Man kan alltså lugnt äta vår julskinka  med gott samvete även i år, avslutar Klas Olsson.

För ytterligare information

Konsum Värmlands informationschef Klas Olsson, 054-220102
Ingemar Olsson på Alkvetterns Gård, 070-6260084
Hushållningssällskapet i Värmlands vd Jonas Enström, 070-5150030
För ytterligare fakta
Konsum Värmland; www.konsumvarmland.se

2009-11-26 Pressmeddelande Konsum Värmland

Stefan Hasselgren ny IT-direktör för KF och Coop

Nu är det klart att KF och Coop får en ny IT-direktör, CIO. Han heter Stefan Hasselgren och kommer närmast från Lantmännen där han under de senaste åren varit CIO. Han tillträder sin nya tjänst under våren 2012.

Läs mer

Coop köper tre Vi-butiker i Stockholm

KF och Coop gör sitt första offensiva och strategiska förvärv under nya vdn och koncernchefen Frank Fiskers.

Läs mer

KF utvecklar HR- tjänster och lönehantering tillsammans med Aditro

KF-koncernen, där Coop dagligvaruhandel utgör kärnverksamheten, har ingått ett avtal om HR-tjänster och lönehantering med Aditro, en ledande nordisk leverantör av lösningar för personal, löner och ekonomisk förvaltning.

Läs mer
Appar för iPhone och iPad

Akademibokhandeln och Bokus i unik satsning på e-böcker och läsplattor

Under det nya varumärket dito lanserar KF Media i höst ett helt nytt koncept för digitala läsupplevelser via sina kanaler Akademibokhandeln och Bokus.

Läs mer

Kontakta oss på KF

Kooperativa Förbundet

Besöksadress: 
Englundavägen 4, Solna

Postadress: 
171 88 Solna

Telefon: 010-740 00 00

orgnr: 702001-1693

info@kf.se

Vi stöder kooperation utan gränser

Fattiga får det bättre Fattiga får det bättre

Kooperation Utan Gränser är en biståndsorganisation som bildades 1958 av den svenska kooperationen. Genom långsiktigt utvecklingssamarbete och hjälp till självhjälp ger vi fattiga människor verktyg att själva ta sig ur fattigdomen.

Läs mer

Hitta din konsumentförening

Bli medlem och var med och påverka! Hitta din förening via Sverige­kartan eller ditt post­nummer.

Läs mer om återbäringen
EPiTrace custom logger