− Vi investerar kraftigt i en ny butik med målet att
Coop Extra på Mariedal ska bli Lysekils bästa matbutik, förklarar Ronnie Wångdahl vd i Konsument-föreningen Bohuslän-Älvsborg (KBÄ). Första spadtaget
tas den 1 juni och öppning planeras våren 2011.
Efter ett omfattande planarbete och positivt samarbete med Lysekils kommun kan bygget av Coop Extra på Mariedal i Lysekil nu starta med sikte på öppning våren 2011. Butiken kommer att ha en total yta på ca 2 500 m2 och en säljyta på ca 2 000 m2. Antalet anställda blir ca 20-25 och butikschef blir Stefan Börjesson med många års erfarenhet som butikschef inom föreningen och från arbete med marknadsfrågor centralt på försäljningsavdelningen.
– Vår ambition är att utveckla Coop Extra till Lysekils bästa matbutik med fullt fokus på färskvarorna, poängterar Ronnie Wångdahl, vd i KBÄ. Det blir föreningens första butik med butikskonceptet Coop Extra som var Sveriges snabbast växande supermarketkedja under 2009. För det närmaste året planerar KBÄ att investera ca 150 Mkr i matbutiker i Bohuslän, Dalsland och Trollhätteområdet.
− Våra medlemmar och kunder ska känna att det är en toppmodern matbutik med matinspiration och ett riktigt stort utbud av färskvaror, berättar Richard Hansson som är driftschef i KBÄ och projekt-ledare för Coop Extra Lysekil. Butiksbakat, manuell delikatess-/ostavdelning, hemlagad mat i butik plus en riktigt stor och inbjudande frukt- och gröntavdelning är några av ingredienserna. Det ska vara enkelt och smidigt att handla ur ett mycket bra sortiment till mycket bra pris. En viktig del i kunderbjudandet är också "Mat från regionen" och givetvis blir det en KRAV-märkt butik med ett brett sortiment ekologiska produkter.
Medlemmarna får som i alla Coop-butiker genom Coop MedMera kortet ett stort antal medlemsförmåner och erbjudanden även i Coop Extra.