logotyp coop nord
Coop Forum, delidisk

Nya Coop Forum i Härnösand närmar sig nyinvigning

Stormarknadschefen Patrik Högmark sträcker på sig vid den nya manuella delidisken. - Den första och enda ordentliga delidisken i Härnösand är vår kronjuvel säger han stolt.

Vi närmar oss nyinvigning för nya Coop Forum i Härnösand och runt om i Härnösand tisslas det om alla nyheter som redan har läckt ut till medlemmar och kunder.

- Ja det är självklart vår nya manuella delidisk för chark och fisk som väcker stor uppmärksamhet. Vi får också en ordentlig förbutik som har byggts ut med ca 200kvm, fler sittplatser och bra miljö med både tv och akvarium, berättar Patrik Högmark.


Vad är du mest stolt över när du ser tillbaka på omställningen?

- Ja det låter kanske som en klyscha men medarbetarna har visat prov på både engagemang och tålamod, det har inte varit lätt alla mornar när vi startat upp och alla normala transportvägar för varorna har varit avstängda eller helt avgrävda, men inget gnäll utan hela tiden nya tag för att lösa problemen, det är jag faktiskt jättestolt över, säger Patrik.


Berätta vad det är som gjorts förutom delidisk och ny förbutik!

- Vi har helt nya kylar och frysar, ett nytt fräscht golv och ett modernt formspråk. Bättre belysning och en ny entré gör ett helt nytt intryck för våra kunder. Bageriet har fått större plats och vi kan erbjuda nybakat bröd alla dagar i veckan. Frukt och grönt avdelningen var ju känd sedan tidigare i Härnösand men nu har vi vässat den ännu en bit till.
Jag tror att våra kunder kommer att märka att vi satt fokus på alla färskvaror och lyft fram dem på ett bra sätt. Det kommer att märkas att vi är en stormarknad med fokus på färsk mat! utropar Patrik


Stormarknaden har ju varit i drift under hela omställningstiden vilka erfarenheter har det givit?

- Att det är bra med en noggrann plan, att medarbetarna har ställt upp och tagit extrainsatser på ett otroligt bra sätt, att våra kunder har varit lojala med oss och också de haft överseende under byggtiden. Nu under den senaste veckan ser vi att försäljningen börjar svara och vi håller tummarna för en bra nyinvigning och en flygande start, menar Patrik.

Etiketter

ombyggnad, coop, forum
Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades
Om KF

Läs mer om återbäringen

Vill du bli medlem?

Vi stöder VI-skogen

VI-skogen Småbönder får det bättre

VI-skogen planterar träd i Kenya, Rwanda, Tanzania och Uganda. Varje år odlas flera miljoner träd som hindrar erosion och öknens utbredning. Bondefamiljer får lära sig att så träd och att starta hemplantskolor. Genom VI-skogen har runt hundratusen småbönder fått ett drägligare liv.

Läs mer

Vi stöder kooperation utan gränser

Fattiga får det bättre Fattiga får det bättre

Kooperation Utan Gränser är en biståndsorganisation som bildades 1958 av den svenska kooperationen. Genom långsiktigt utvecklingssamarbete och hjälp till självhjälp ger vi fattiga människor verktyg att själva ta sig ur fattigdomen.

Läs mer
EPiTrace custom logger